These delivery services for meals are ideal for professionals as well as busy parents who don’t want to visit the grocery store. The meal kit delivery service will provide you with ideas and recipes for meals , and will deliver them to your residence weekly.
A variety of meal delivery companies provide meals. Each company has their own version of the idea. There are many options available, from vegan to sarma recept kulinarika Mediterranean to family-friendly and it can be difficult to decide which one is the best for you.
We’ve created an overview of the most popular meal delivery services so that it is easy for you to select. Get your chef’s hat on and get ready to have dinner.
Purple Carrot
Purple Carrot, a subscription-based meal service made up of 100 percent plants, makes it simple to cook vegan meals at home. Each box is a chance to experience and discover something new. Each box contains easy-to read instructions fresh, premium and well-portioned ingredients. Purple Carrot’s weekly menu features an array of tasty plant-based meals, such as breakfast, lunch and dinner. These meals are more complex and take up to 45 minutes.
Prices will vary depending on the frequency you consume them and how often occasions per week. Prices start at
Plan for 2 persons with three meals a day: $11.99 for each portion ($71.94 for the week).
4 person plan: $9.99 per portion (119.88 per semaine)
Sun Basket
Sun Basket delivers fresh, sustainably grown and certified organic ingredients from the USDA right to your doorstep. The company is able to help customers with special dietary requirements like gluten-free, low-carb, diabetic friendly, vegan, vegetarian, and paleo. Sun Basket offers a variety of meals and breakfast, lunch and snacks to make your day more enjoyable (for an additional charge).
They also give to Feeding America or local food banks.
Prices differ based on how many meals ordered. Prices vary from:
For 2 people, plan for $12.99 per person and 2 meals ($51.96 for the entire week).
4 person plan, 4 recipes per week: $10.99
Blue Apron
Blue Apron’s chef-designed recipes include Mediterranean-inspired meals, one-pan meals, and classic dishes. Blue Apron only uses responsibly-sourced premium ingredients such as fresh produce, sustainable seafood and distinctive spice combinations. If you are a fan of this style, you will be pleased to know that many of their recipes include Beyond Meat protein. They take between 25 to 45 minutes to cook to cook, then change every week. They contain 500-800 calories in each portion.
Alert! You can now order bottles of wine with your order. Cheers!
Prices can vary based on the quantity of items ordered and start at:
2 person plan, 2 recipes per week. $9.99/meal (47.95 per week total).
4 person plan, 4 meals per semaine, $7.49 each ($119.84 in total).
Hello Fresh
Hello Fresh is America’s largest meal-kit provider. They are easy to follow, and contain clearly defined nutritional information, premium quality ingredients sourced directly from farms and easy meal kits that can be placed in your fridge. This is perfect for those with limited kitchen appliances! Hello Fresh is unique in that they have an in-house registered dietitian who will assist them to design all of their meals. Additionally, you can find comprehensive nutrition information labels on their website and recipe cards.
Prices can vary based on the number of items purchased and begin at
Plan for 2 persons with three meals per week: $8.99 (53.94 for the entire week).
For four people, you can plan for three meals per week at $7.49 per person (89.88 per week total).
Home Chef
With Home Chef’s Fresh and Easy meal plan, home cooking can be made more enjoyable. The meals are prepared, portioned, and ready to cook, with minimal clean-up. I’m signing for it! You can make quick meals with meals like slow cooker food, ready-to-eat dishes, or even dinner-sized salads. The recipe cards also contain information on wine and beer pairings, calories, fats , and fiber.
Prices will vary based on the number of items you order. Prices begin at
For 2 people, plan to spend $9.98/meal (39.89 for the week, total).
6 person plan: $9.95 per week, 6 recipes (total $358.20/week)